Ayurveda


 
Ayurvéda – věda o životě


Ayurvéda je sanskrtské slovo, které se skládá ze dvou kořenů. Ayus a vid, které znamenají život a vědění.

Starověký systém, který má kořeny v Indii a na Srí Lance říká, že všechny nemoci vznikají na základě těla, mysli a duše a proto je nelze léčit odděleně.
Ayurvéda se zaměřuje na psychosomatické kořeny onemocnění, které způsobují nerovnováhu v těle v základní konstituci člověka. Léčba se snaží o nastolení vyrovnání, harmonie v těle.
Zdraví zde značí harmonii mezi emocemi, intelektem, tělem, skutky, chováním a prostředím, které nás ovlivňuje.
V základním textu ayurvédy v Čaroka Samhita se říká, že zdraví existuje, pokud jsou přítomny všechny následující stavy:
- všechny tři dóši ( váta, pitta a kapha) jsou v rovnováze
- pět smyslů přirozeně funguje
- tělo, mysl a duše jsou v harmonii
- pět tkání těla( dhatus) řádně pracuje
- tři malas ( odpadní látky – moč, stolice, pot) se vytvářejí a přirozeně vylučují
- tělní kanály ( ekvivalenty meridiánů) nejsou zablokované a proudí jimi energie
- zažívací oheň ( tzv.metabolismus) je zdravý a chuť k jídlu je v normě

Když přijde nemoc, je důležité léčit komplexně. Podle ayurvédské moudrosti mají duše a tělo inteligenci, aby se uzdravily samy. Tatáž inteligence funguje ve světě kolem nás a v nás. Funkcí ayurvédy je představovat plynutí a použití této inteligence ve prospěch celého lidstva.
Klíčovým slovem ayurvédy je prevence.


Prostředky ayurvédské léčby

Detoxikační terapie:
očistné techniky zvané krije, dále masáže a automasáže bylinnými oleji.
Čištění těla podporuje odchod toxinů z těla a oživení přirozených tělesných mechanismů.
Ayurvédský lékař na základě přesného vyšetření stanoví druh detoxikace a příslušné byliny.


Práce na čakrách:

tato práce vyžaduje vedení odborného mistra.
Čakry jsou centra energie umístěná podél středové čáry těla, souběžně s míchou.
Čaker existuje sedm a souvisí s hlavními body toku životní energie v těle. Ovlivňují naši fyzickou existenci, naši fyziologii, naše emoce a náš duchovní vývoj.
Otevírání čaker pod odborným vedením může trvat i několik roků a jejich otevírání a nebo odblokování je potencionálně nebezpečnou záležitostí a může vést k vážným psychickým potížím. Je potřebné spolupracovat s učitelem jógy a nebo s ayurvédským lékařem.
Při meditaci se zaměřujeme na jednotlivé čakry ( například vizualizací barev, které čarám přináleží) a můžeme se soustředit na místo, kde je energie blokovaná a nebo kde energie vázne. V tomto případě není dobré pracovat na vzestupu energie, ale zaměřovat se na místo v těle, kudy energie neproudí.

Bylinné léky:


ayurvéda má dlouholetou tradici v použití bylinné medicíny. Byliny stimulují metabolismus a znovu nastolují rovnováhu mezi jednotlivými dóšami. Byliny mohou mít mnoho účinků na tělo, mimo jiné čistí krev, zpevňují stolici, pomáhají zažívání, léčí zlomeniny, zvyšují chuť k jídlu, odplavují toxiny, posilují srdce a upevňují harmonii v těle.
Byliny se podávají ve formě olejů, nálevů, odvarů, tablet a krémů, tinktur a čajů.
Mezi velmi známé byliny, které se v léčbě využívají, patří:
aloe vera, kmín, černý pepř a skořice.
Nejoblíbenější přípravky z bylinné kombinace jsou:
Tiplala chlornan – na zácpu a vyrovnávání všech tří dóš
Yograj guggul – velmi účinný na revmatismus a osteoartritidu
Avipatikar chlornan – užitečný na pálení žáhy a při strumě
Phal ghrit – lék na mužskou a ženskou neplodnost

 
Jóga:
praktikování jógových cvičení je opět upřesněno ayurvédským lékařem podle typu dóši a podle podrobného vyšetření.
Jóga je jedním z nejdůležitějších typů tridóšového cvičení a její pravidelné praktikování podporuje vitalitu a rovnováhu.
Jóga se sestává z ásan nebo-li pozic, které zahrnují protahování, ohýbání, otáčení a uvolňování. Každá pozice má specifický léčebný efekt.
Existuje šest hlavních skupin jógových pozic: stoj, obrácení, otáčení, záklon, předklon a úklon.
Pozice ve stoji: vylepšují efektivitu svalového, oběhového, dýchacího, zažívacího, reprodukčního, endokrinního a nervového systému.
Obrácené pozice: vyrovnávají endokrinní systém a metabolismus, zvyšují sílu myšlení a oživují vnitřní orgány.

Otáčecí pozice: pomáhají trávení, uvolňují bolesti zad, zlepšují mezižeberní dýchání.
Záklony: povzbuzují a podporují hluboké dýchání.
Předklony: zlepšují krevní oběh, napomáhají trávení, uklidňují emoce.
Úklony: stimulují hlavní orgány těla ( játra, ledviny, žaludek, slezinu).
Důležité jsou také dýchací a relaxační cviky, které zklidňují a umožňují procítit účinky pozic a prodýchat případné napětí v těle.Pranayama:

dýchací cvičení vyrovnávají energii v těle, harmonizují energii Slunce a Luny, yin a yang, podporují hluboké dýchání a správný rozvoj dýchacího ústrojí.
Pravá nosní dírka je spojená s naší aktivní, racionální stránkou, s naší mužskou a Sluneční polovinou těla.
Levá nosní dírka je spojená s pasivitou, emocemi, s naší ženskou a Lunární polovinou těla.
Pomocí dýchání za současného střídání nosních dírek nastolujeme soulad. Toto dýchací cvičení se nazývá nadisudhi.
Existují i jiné druhy pranayamy. Například plný jógový dech, bhastika, kapalabhati, ujjayi, brahmani…. Podrobně vysvětlí učitel jógy.

 
Meditace:


je velmi důležitým prostředkem ayurvédy. Pročišťuje ducha, snižuje srdeční tep, vylepšuje soustředění a koncentraci, snižuje výskyt negativních emocí, navozuje pocit klidu. Učí nadhledu a potřebnému odstupu.
Meditace vede ke zklidnění myšlenek, k zastavení v přítomnosti, učí nás vnímavosti k našemu tělu a k našim vnitřním pocitům. Meditace navozuje vnitřní mír.
Podle výzkumů, která proběhly v padesátých letech v zemích celého světa, se potvrdilo, že meditace bystří myšlení, podporuje kreativitu, redukuje úzkost, omezuje stres, podporuje hluboké uvolnění, zpomaluje proces stárnutí, zvyšuje sebevědomí a úctu.
Jogín Amrit Desai kdysi řekl: „Modlitba je promluva k Bohu. V meditaci Bohu nasloucháte.“

Mantry:

recitování manter přináší pozitivní a kreativní vibrace pro tělo i jeho energii.
Všechny mantry směřují k určitým božstvům a pomáhají k duchovnímu probuzení. Můžeme je zpívat nahlas i v duchu. Cvičení manter by měl vést učitel jógy a nebo duchovní mistr. Při recitaci manter je velmi důležitá správná výslovnost a intonace.
Nejznámější a nejkratší mantra je Óm, o které jogíni říkají, že je to božský tón uzavřený do zvukové struktury.

Astrologie:

ayurvéda používá při léčení chorob také poznatky indické astrologie. Indická, nebo-li védská astrologie se liší od astrologie západní.
Sleduje především postavení natální Luny při narození, které je důležité při určení prakrti, nebo-li konstitučního typu člověka. Pohyby Luny mají také velmi výrazný vliv na léčení chorob. Podle indické astrologie jsou akutní zdravotní krize způsobovány fází Luny a ty nejzávažnější z nich nastávají čtrnáctý den, kdy je Luna v opozici vůči stavu, v němž se nacházela, když nemoc propukla. Na zdraví mají také výrazný vliv nakšatras ( Lunární hvězdy).
Rahu a ketu jsou jakési Lunární křižovatky, body ve vesmíru, ve kterých Luna protíná dráhu Slunce na obloze.
Rahu je vzestupný uzel a ketu je sestupný uzel.

Astrologie je barometrem karmy a odhaluje vlivy, které působily při vašem zrození. Slouží dokonce i k určování nejpříznivějšího dne pro léčení – s léčbou byste neměli začínat v den, kdy je Lunární hvězda stejná jako znamení, ve kterém jste se narodili.

Průchod Luny osmi domy k vaší natální Luně se nazývá čandraštama. Pro tuto fázi jsou charakteristické dva nepříznivé dny, během kterých se zdá, že nic se nedaří jako dříve a které se vyskytují koncem měsíce.
Abyste vypočetli, kdy máte Lunu v osmém domě či znamení, musíte vědět, v jakém znamení a nebo ve kterém domě Luna stála při vašem narození. Potom můžete vypočíst všem osm domů. Když byla Luna, například, ve znamení Berana, pak budete mít nepříznivé dny pokaždé, když bude procházet Štírem.

Strava a životní styl: 

velmi důležité pojmy v ayurvédě. Ayurvédský lékař na svojí přednášce zdůraznil, že základní pilíře dobrého zdraví jsou: zdravá strava, dobrý spánek a kvalitní sex.
Protože jsou v dnešní době lidé neklidní a žijí ve stresu, pak mají tendenci měnit to, co nefunguje. Místo toho, aby se zamysleli nad sebou, proč jim to či ono nefunguje. Takže pokud například nefunguje sex se stálou partnerkou, není potřeba měnit partnerku. Problém má partner sám – například mnoho stresu, pozdní a velké dávky jídla, nevyváženost organismu a podobně. Tím, že lidé hledají příčiny svých problémů okolo sebe a ne v sobě, tím si přidělávají další problémy a motají se v nekonečném soukolí stresu a vnitřního nepokoje. Je velmi důležité: vybrat si správnou a vyváženou stravu, jíst v klidu a v plném soustředění, uklidnit duši, uchovávat životní energii, dodržovat čas k jídlu. Skladba jídla se opět mění podle denní a roční doby a také podle konstituce člověka, kterou určí ayurvédský lékař.
Také se doporučují čistící půsty.

Je dobré pochopit základní rozdíl mezi ayurvédou a západní medicínou.

Západní alopatická medicína se soustředí na symptomy a choroby a na to, aby tělo těchto symptomů a nemocných tkání zbavila.
Ayurvéda se nesoustředí pouze na chorobu samotnou, dokáže vidět onemocnění v celé souvislosti životního stylu nemocného.
Mnohé choroby jsou způsobeny nerovnováhou v některé oblasti našeho života, a to je něco, s čím se západní medicíny často nedokáže vyrovnat. Ayurvéda se snaží proniknout ke kořenům nemocí a nemocného vnímá jako osobnost. Každý z nás je jiný, každý z nás reaguje na různé životní situace jinak a každý z nás máme jiné slabé a silné stránky. A od toho se pak odvíjí další léčba.
 

  Ayurvédské centrum - Kerala, Indie 2011